UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

STREFA KOBIET

Bóle kręgosłupa

Okres ciąży stanowi dla organizmu kobiety poważne obciążenie, szczególnie w odniesieniu do układu kostno-szkieletowego, czego negatywnymi konsekwencjami są dolegliwości bólowe kręgosłupa o różnym umiejscowieniu i nasileniu. Ból pleców może pojawić się na każdym etapie ciąży, ale zazwyczaj dokucza w ostatnim trymestrze. Aby zapobiegać dolegliwościom bólowym kręgosłupa lub je minimalizować zasadne jest stosowanie różnych form kinezyterapii.

W czasie ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian adaptacyjnych, które warunkują prawidłowy rozwój dziecka i jego szczęśliwe przyjście na świat. Owe zmiany najłatwiej zaobserwować w sylwetce ciężarnej.

Rosnący brzuch powoduje zmiany w ustawieniu odcinków kręgosłupa (większe wygięcie odcinka piersiowego i lędźwiowego), w efekcie czego zmienia się położenie ogólnego środka ciężkości ciała. Dodatkowo kobiety w ciąży produkują wiele różnych hormonów, w tym relaksyny, pod wpływem których rozluźniają się mięśnie i więzadła obszaru tułowia i miednicy, aby ułatwić dziecku przyjście na świat. Jeśli jeszcze do tego doliczyć dźwiganie dodatkowych kilogramów – większe obciążenie kręgosłupa gwarantowane.

Ćwiczenia w wodzie

Aktywność fizyczna bardzo korzystnie wpływa na przebieg ciąży i porodu, a jedną z możliwych form ruchu jest pływanie. Ciało w wodzie traci połowę swej masy, dlatego kąpieli towarzyszy uczucie odprężenia i rozluźnienia. W czasie zajęć prowadzonych w wodzie można łatwo osiągnąć odciążenie, zwiększenie siły mięśniowej i zakresu ruchu w stawach, zmniejszenie dolegliwości bólowych między innymi odcinka krzyżowo-lędźwiowego, poprawę stabilności, kondycji ruchowej i równowagi. Gimnastyka w wodzie uważana jest za łatwiejszą niż na lądzie i w pełni bezpieczną, wyklucza możliwość upadku oraz poprzez wypór wody zmniejsza przeciążenia.

Trening mięśni dna miednicy

Regularny trening mięśni dna miednicy stwarza szansę na wyeliminowanie luz zminimalizowanie negatywnych skutków niewydolności mięśni podstawy miednicy (nietrzymanie moczu, gazów/stolca obniżenie narządów miednicy mniejszej).

Ćwiczenia dna miednicy przyczyniają się do ogólnego wzmocnienia ciała i poprawy sylwetki, a także ich regularne wykonywanie zmniejsza dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów oraz podnosi satysfakcję z życia seksualnego.

Ćwiczenia podstawy miednicy mogą być stosowane przez kobiety w każdym wieku jako forma profilaktyki/terapii.

Rozstęp mięśni prostych brzucha

Należy do typowych i powszechnych konsekwencji okresu ciąży. Na skutek działania hormonów rozluźniających, które przygotowują ciało do porodu, oraz ze względu na powiększający się obwód brzucha poszerza się kresa biała (tkanka łączna pomiędzy prawym i lewym mięśniem prostym brzucha)i mięśnie proste oddalają się od siebie. Tak tworzy się rozstęp mięśniowy.

Jak rozpoznać, czy mam rozstęp?

Można tego dokonać za pomocą specjalnego testu prowokacyjnego: połóż się na plecach ze zgiętymi nogami. Palce jednej ręki ułóż między jednym a drugim brzegiem przyśrodkowym mięśnia prostego. Następnie unieś głowę z podłoża. Jeśli masz rozstęp pod palcami wyczujesz odstęp między mięśniami prostymi. W ten sposób sprawdzasz brzuch na całej długości. Najlepiej jednak będzie, jeżeli diagnostykę rozstępu przeprowadzi wykwalifikowany fizjoterapeuta.

Na jakie objawy na co dzień zwrócić uwagę?

  • brzuch wystaje i wygląda jakbyś cały czas była w ciąży (ten stan może utrzymywać się nawet latami po porodzie),
  • przy ułożeniu palców w linii pępka czujesz lukę pomiędzy mięśniami, szczególnie jeżeli jesteś na plecach i próbujesz dźwignąć się do pozycji siedzącej,
  • kiedy wstajesz z leżenia na plecach, albo robisz ćwiczenia typu brzuszki w środkowej linii ciała pojawia się uwypuklenie („górka” na środku brzucha),
  • kiedy stoisz lub siedzisz, odchylasz się do tyłu albo mocniej kaszlniesz, zaśmiejesz się, również widzisz to uwypuklenie.

Terapia rozstępu mięśni prostych brzucha jest długotrwała, ale skuteczna. Wszystko zależy od Twojego zaangażowania, sumiennego stosowania się do zaleceń, wykonywania odpowiednich ćwiczeń oraz ścisłej współpracy z terapeutą.

Proces terapeutyczny obejmuje następujące elementy:

  • edukacja w zakresie wykonywania czynności dnia codziennego bez obciążania ścian brzucha i pogłębiania rozstępu,
  • reedukację posturalną,
  • terapię manualną,
  • indywidualnie dobrane ćwiczenia,
  • trening dna miednicy,
  • aplikacja taśmami kinesio tape na powłoki brzuszne.

Terapia blizny po CC

Cesarskie cięcie jest poważną operacją przez powłoki brzuszne, które pozostawia na całe życie pamiątkę w postaci blizny.

Czas gojenia blizn wynosi ok. 4-6 tygodni, ale re-modelacja (przebudowa) blizny trwa ok. 2 lata. Aby formowanie (gojenie i przebudowa) zachodziło prawidłowo konieczne jest mobilizowanie blizny i jej okolic. Kiedy należy zacząć mobilizować bliznę? Wtedy, gdy rana jest już wygojona. Najlepiej udać się do lekarza ginekologa lub fizjoterapeuty, który sprawdzi kondycję tkanki i pozwoli na pracę z blizną.

Zespół
specjalistów

Przyjazna
atmosfera

Wiedza
i doświadczenie

Profesjonalny
sprzęt

Kontakt

Pelvic Medical ul. Gęsia 22A (budynek Hotelu Galaxy) Kraków tel. 12 342 81 80 info@openmedical.pl

MASZ PYTANIE? NAPISZ DO NAS

ALBO ZADZWOŃ

tel. 12 342 81 80